Waarom Annemieke een Nieuwe Wereld Ondernemer is

Annemieke Fuchsiet

Waarom je dit interview móet lezen? Omdat Annemieke een eigen school heeft opgericht! En niet zomaar een school. Zij is een echte Nieuwe Wereld Ondernemer. Haar visie inspireert ons, en jou ongetwijfeld ook, om het onderwijs in te gaan en daar te bouwen aan de nieuwe wereld van Keuze Vrij Bij Mij! Of om je gewoon te laten inspireren door een ontzettend sterke ondernemer. Lees verder om haar visie, tips en ideeën te lezen, laat je inspireren. Kom in actie en lees verder!

“We zijn een dependance van een grotere organisatie, ontstaan in corona tijd. We vinden het belangrijk om te vernieuwen en staan voor nieuw ondernemerschap met het oog op verbinding. We staan niet achter regels en beperkingen die kinderen worden opgelegd, maar wel voor de vrijheid van het kind. We willen geen anti-beweging zijn, maar een pro-beweging. We willen ons graag zichtbaar maken bij kleinere en alternatieve media. We houden grote media graag buiten de deur, omdat we meer vertrouwen in alternatieve media. Het publiek van kleinere media staat denk ik meer open voor initiatieven zoals de onze.”

Foto 1

Waar staat de naam ‘Fuchsiet’ voor?

“Alle IBBO scholen krijgen een naam van een edelsteen, op alfabetische volgorde. Wij zijn de F: Fuchsiet. Dat is een edelsteen die sterke transformerende en helende eigenschappen heeft. Deze mooie steen zet je in je kracht, geeft energie en vergroot onder andere je gevoel van eigenwaarde. Het staat voor communicatie. De oprichters van ‘IBBO Nederland’, de Moeder IBBO, kiezen de steen met de eigenschappen die het beste passen bij de oprichters van andere IBBO scholen.”

Hoe is IBBO Fuchsiet ontstaan?

“In februari 2021 is het idee ontstaan. Mijn kinderen zijn nu 5 en 7 en zaten destijds op een school in Alphen aan den Rijn. Ik heb een opleiding gedaan tot docent, vaak in het onderwijs gewerkt en kinderen één op één begeleid vanuit PGB. We waren op het schoolplein met een hechte groep ouders ons aan het verbazen over de maatregelen die de scholen binnenkwamen. We vonden dat de Vrije School in Alphen dat goed heeft opgelost. Er waren geen lijnen op de vloeren, mondkapjes in de scholen: dat is zoveel mogelijk vermeden. Door de corona maatregelen ontstond er wel een geluid. Het onderwijs moet anders kunnen, wat gebeurt hier nu eigenlijk? Door de lockdowns zagen ouders beter wat voor huiswerk kinderen meekregen. Ouders kregen het gevoel: hoe zit het met het onderwijs, waarom heeft het de huidige vorm? De hoofdvraag was: waar is de aansluiting van het onderwijs met de behoefte van mijn kind? Voorziet het onderwijs wel in de behoeften van mijn kind?

We zijn met een groepje van drie vrienden een platform gaan opzetten om te kijken hoeveel animo er was. Binnen een paar uur hadden we rond de 40 ouders al verzameld. We hebben een selectie gemaakt door te vragen hoeveel tijd zij in dit nieuwe initiatief wilden stoppen. Een werkgroep van acht is daaruit voortgekomen en meteen van start gegaan. We zijn eerst gaan dromen, gaan brainstormen. De overige leden van de grotere groep van 40 hebben we regelmatig op de hoogte gebracht. Stichting ThuisZijn is in deze tijd geboren, in maart vorig jaar had het al vorm en ging het erg snel.

We begonnen dus met de vraag: hoe mag ons onderwijs eruit zien? Wat missen we in regulier onderwijs? We hebben Stichting ThuisZijn heel breed opgezet en op Society 4.0 gebaseerd. Wij zijn ook zoiets, al noemen we het niet ‘domein’, maar zijn een bredere groep. We begonnen in april vorig jaar met onderzoek naar educatie, hoe gaan we het onderwijs geven. Welke vormen zijn er al, wat is wel of niet regulier. We kwamen uit op twee dingen: bekostigd (gesubsidieerd) onderwijs en niet bekostigd onderwijs. We zijn gaan kijken wat er al in onze omgeving was aan alternatief onderwijs. We zijn bij verschillende initiatieven uitgekomen die ook bezig waren met het opzetten van niet bekostigd onderwijs.

Enerzijds wilden we zelf iets nieuws oprichten, anderzijds wilden we in september 2021 al beginnen met het onderwijs. We hebben bij veel initiatieven gezien dat het heel erg met elkaar overeenkomt, maar wij misten spiritualiteit. Met spiritualiteit bedoelen we: terug naar je eigen kracht, dat waarderen en daar in de school actief mee bezig zijn. Dat hebben we gevonden in één initiatief, IBBO (Ik Ben Bewust Onderwijs, opgestart in Limburg en heeft inmiddels acht dependances). Je hebt zoveel verschillende soorten mensen, kinderen, dan is het mooi dat er een divers aanbod is van onderwijs. Zodat alle kinderen het onderwijs vinden waaraan zij behoefte hebben. Vorig jaar waren er 157 inspectieregels die vastzitten aan de subsidieregels van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Waar komt dat vandaan?

Bekostigd onderwijs is elke school waar je eventueel nog een vrijwillige eigen bijdrage betaalt, maar verder geen kosten voor hoeft te maken. De overheid subsidieert dat. Een gesubsidieerde school krijgt per kind … per maand. Daarvan moet die school alles bekostigen: docenten, gebouw, materialen. Een vrije school, die heel bewust voor bepaald materiaal kiest (hout) en voor bepaalde lessen kiest (euritmie, een dansles), is hierdoor alsnog gebonden aan 157 subsidieregels. Niet gesubsidieerd onderwijs heeft maar 7 inspectieregels. Die gaan over de kerndoelen die behaald moeten worden, over rekenen en taal.”

Foto 2

Betekent dat dat jullie (niet bekostigde) onderwijs minder druk ervaart van de inspectie?

“Ik heb het gesprek met de onderwijsinspectie als heel prettig ervaren. Er is ook een inspectie die alleen bekostigde scholen inspecteert en er is er één die niet bekostigde scholen inspecteert. De inspectie van die laatste groep scholen let op heel andere dingen. Wetgeving hierop is minder dichtgetimmerd. Veel mensen vallen daarover: dat je nul euro subsidie krijgt, maar wel inspectie over de vloer krijgt. Aan het woord inspectie zit een negatieve emotie vast. Dat is niet altijd terecht, het is opgezet als een kwaliteitsinspectie. Er moet worden gekeken of scholen kwaliteit leveren, alleen zijn er minder bevoegdheden om een niet bekostigde school eisen op te leggen. Je hebt dus veel meer vrijheid om je visie in de praktijk uit te voeren.”

Hoe definieert jullie school kwaliteit? En wat is jullie visie?

“Onze visie is niet in één zin te vatten. wat heel belangrijk is dat kinderen die hier komen, hun eigen pad gaan bewandelen en in hun eigen kracht staan. Jonge kinderen zijn dat al en de bedoeling is dat ze daar niet uitgehaald worden door bepaalde structuren zoals tijd: op deze leeftijd moet je het ene kinderen, op een andere leeftijd het andere. In regulier onderwijs val je als kind buiten die structuur als je anders bent dan anders, als je een eigen pad wilt bewandelen. In het regulier onderwijs is daar weinig ruimte voor: een onuitgesproken boodschap dat een kind van zijn eigen pad afraakt en zich gaat conformeren naar wat er wordt verwacht van het kind. Er vallen steeds vaker kinderen buiten het onderwijs en wat je ook meer ziet, is dat pubers in de psychiatrie terecht komen. Soms liggen daar ook trauma’s aan ten grondslag door het gevolgde onderwijs, en het zich moeten conformeren.

Wij willen dat een kind vanuit de eigen kracht een 'ontwikkelingspad' volgt dat leidt tot wie het kind uiteindelijk wil worden. Als je daar steeds bij wordt begeleid, bij ‘wat is goed voor jou op dit moment’(individuele leerlijnen), dan heb je uiteindelijk jongvolwassen mensen die van school gaan en weten wat ze willen, weten wat ze zijn, niet meer keuzes maken ‘omdat het zo hoort’. Dit worden mensen die echt in verbinding kunnen treden met zichzelf en met de wereld om hen heen. En verantwoordelijkheid kunnen nemen voor zichzelf. Dat is onze visie.

De kwaliteit in ons onderwijs is tweeledig. Vanuit die visie ligt de kwaliteit op het punt dat een kind in zijn eigen tempo en leerlijn, gestimuleerd maar niet geïndoctrineerd, tot ontwikkeling kan komen en zichzelf kan zijn. En van daaruit kan bloeien. De potentie van een mens meet je niet met de gebruikelijke reguliere onderwijsmethodes. Je kijkt wel hoe het kind zich thuis en op school gedraagt, of het een gelukkige indruk geeft of juist niet. Of loopt het tegen dingen aan, en als dat gebeurd, daar dan op inhaken en het kind leren daarmee om te gaan.

Het zijn niet de ouders die ons wakker schudden en dit onderwijs laten maken, maar de kinderen. De kinderen laten ons in het reguliere onderwijs al zien dat het niet altijd goed werkt. Het enige dat je hoeft te volgen voor het aanbieden van goed onderwijs, is dat je kijkt naar wat de kinderen jou te bieden hebben. Je ontwikkelt je samen. Dat is ook onderdeel van onze visie: werken van hart tot hart. Als je een kind iets wilt leren, kijk je naar wie je voor je hebt en wat het kind jou terug geeft. Een kind is een spiegel en geeft heel veel terug. Als je die verbinding kunt maken met het kind, kun je elkaar raken op een goede manier en samen elkaar ontwikkelen. Van daaruit kan een kind zich ook geÏnspireerd voelen en zien: niemand hier is perfect, we zijn allemaal aan het leren.”

Wat is wat jou betreft belangrijk voor Nederland? Wat is jullie toegevoegde waarde?

“We werken niet met CITO. Als een kind aangeeft een overhoring of toets te willen, kan dat natuurlijk wel. We gaan alleen niet aan de hand van CITO scores bepalen wat hun niveau is. Een mens is namelijk veel meer dan een vaardigheid die gemeten wordt in een toets. Die kun je overigens ook op andere manieren waarnemen en borgen. Je kunt zien of een kind iets onder de knie heeft, of niet. Wat neem je eigenlijk waar als je zoveel oordelen hangt aan de uitkomst van een CITO score? Een kind kan verbaal heel sterk zijn ten opzichte van andere vaardigheden. Op een toets kan dat goed uit de verf komen, terwijl het kind in de praktijk tegen dingen aanloopt. Als je dat niet begeleid, kan het kind zich niet ontwikkelen. Het kind moet gezien, erkend en begeleid worden om zich te ontwikkelen.”

Gek eigenlijk, aan de hand van een score naar een andere school gaan..

“Ja, ik ben zelf een goed voorbeeld daarvan. Ik heb geen CITO toetsen gehad volgens mij, maar wel een soort toets. Er zijn meetmomenten geweest met een heel onduidelijk advies. Ik mocht MAVO doen, maar als ik beter mijn best zou doen kon ik ook HAVO of VWO doen. Mijn advies was echter MAVO. Ik verveelde me daar kapot en had wel plezier. Ik heb plezier gemaakt met vrienden, docenten plagen hier en daar. Ik deed ook mijn huiswerk niet en was niet bezig met mezelf daarin bewijzen, ik vond dat overbodig. Jammer daaraan is dat ik daardoor in de problemen ben geraakt en ben gedaald in niveau: dat is het reguliere onderwijs. Een vinkje halen en zakken als dat niet lukt. Als ik het IBBO onderwijs had gehad, had ik denk ik een andere ontwikkeling doorgemaakt. De kwaliteiten waar ik na mijn dertigste achter ben gekomen, had ik al veel eerder kunnen leren (her)kennen in het IBBO onderwijs.”

Waar bewegen jullie momenteel naartoe?

“We zijn op dit moment, juni 2022, een jaar open. Het schooljaar is bijna afgelopen en we kijken uit naar het volgende schooljaar! Er is een stabiele groep kinderen die grotendeels goed bij ons onderwijs past. Er zijn veel ouders en kinderen die graag blijven. Volgend jaar willen we ons gaan richten op het voortgezet onderwijs dat dan kan gaan beginnen. Daarvoor moeten we aan een aantal eisen voldoen, maar het ontbreekt ons nog aan docenten. Aan kinderen geen gebrek, die lijst groeit enorm! Maar we kunnen ze nog geen plek bieden, omdat er docenten tekort zijn.

We zijn altijd op zoek naar allerlei soorten begeleiders. IBBO staat voor Ik Ben Bewust Onderwijs en we werken met Bewust Onbetaalde Krachten. Voor sommige mensen is dat schrikken, maar voor de meesten heel mooi. Hier zit de hart tot hart werking in: je komt hier om de kinderen in hun ontwikkelingsweg te helpen en jezelf te ontwikkelen. Daar gaat het om, dat is de kern. We willen daarmee voorkomen dat iemand bijvoorbeeld blijft doorwerken tegen beter weten in.

Het is voor ons belangrijk dat je bij ons onderwijst vanuit de behoefte de ander, en jezelf, te ontwikkelen. Daarom werken we met bewust onbetaalde krachten (dus het hele bestuur, alle docenten en begeleiders). We krijgen ook geen subsidie van de overheid. De ouders brengen 100% van de opbrengsten in waarvan de school kan draaien: €195 per kind per maand. Daarmee zijn we één van de goedkoopste particuliere scholen van Nederland. We vinden het ook belangrijk om die kosten laag te houden.

Vanuit de inspectie moeten er PABO-geschoolde docenten zijn, en die hebben we, maar daarbuiten kan iedereen natuurlijk leren te onderwijzen. Waarom zou je zonder opleiding tot docent niet iets te bieden hebben aan een kind? Sommige begeleiders zijn vaste begeleider en dagelijks aanwezig, andere werken op projectbasis in bijvoorbeeld één project thema, of één of twee lessen per week aanwezig. Als je eens zou willen kijken en denkt, dit inspireert mij, dan ben je van harte welkom mij te mailen: fuchsiet@ibbo.eu.”

Bestuur IBBO Fuchsiet: Annemieke Plat, Rachel & Laura Keizers

Hoe kunnen ouders, en kinderen, zich aanmelden bij jullie school?

“Allereerst door contact op te nemen. Als een kind interesse heeft in onze school, nodigen we de ouders en het kind uit en hebben we een gezamenlijk gesprek met het kind. Het kind staat daarin centraal, we willen het kind zien. Soms is het kind heel jong en spreek je meer met de ouders, maar toch vragen we altijd de ouders én het kind de bewuste keuze te maken om naar onze school te gaan. Het gaat erom dat de ouders hun kind hebben laten zien: als je naar deze school gaat, dan… En is dat wat je wil? Kinderen en ouders kiezen heel bewust voor onze school en deze vorm van onderwijs. Het is een eerste stap naar meer bewustzijn, omdat het kind voor ons kan kiezen, in plaats van te worden gestuurd door ouders of de maatschappij. We zijn vernieuwend onderwijs, maar daarnaast zijn we ook nieuw opgestart onderwijs. We hebben daarom altijd te maken met allerlei uitdagingen. Juist door die uitdagingen aan te gaan, te doorlopen, leren we het beter te doen. Net als een kind leert lopen, praten en fietsen.”

Wat is je hoop voor de toekomst?

“Ik heb goede hoop voor de toekomst, zie heel veel mensen in de wereld opstaan voor een nieuwe wereld. Er zijn ongelofelijk veel alternatieve scholen die vanuit het hart worden opgezet. Er gaan steeds meer plekken zijn waarop kinderen zich echt kunnen ontwikkelen. Aandacht voor het individu, je eigen pad volgen en autonomie gaat daarin steeds meer een rol spelen. Naast dat er veel mensen meedoen in verwachtingen van de maatschappij, zie ik ook veel mensen opstaan en zich verbinden met elkaar. Ik voel niet de behoefte om te oordelen over mensen die daar juist niet voor kiezen: leren leven van het leven door te leven, een motto wat we ook op school leren. Dat is wat ik voor me zie: dat meer en meer mensen dat gaan dóen.”

IBBO Fuchsiet staat open voor nieuwe samenwerkingen en docenten. Meld je aan door hen te mailen of hun site te bezoeken! Ook kun je docent worden bij andere locaties van IBBO. Word vandaag nog lid van het netwerk Nieuwe Wereld Ondernemers om mensen zoals Annemieke en organisaties zoals IBBO Fuchsiet aan je netwerk toe te voegen!

Stichting ThuisZIJN - IBBO Fuchsiet


Staat jouw bedrijf ook voor keuzevrijheid? Laat het zien en..